Panasonic Electric Works APT1211A
APT1211A picture photo
Mfg. Part Number
APT1211A
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Triac, SCR Output
Brief Description
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 4SMD
Datasheet Download
APT1211A.pdf
Availability of APT1211A
QUANTITY
APT1211A Order Process
Ship out your order
Specifications of APT1211A
Internal Part NumberEIS-APT1211A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesPhotoMOS Solid State Relays
Featured ProductPhotoMOS™ Relays
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Triac, SCR Output
Series-
PackagingTube
Output TypeTriac
Zero Crossing CircuitYes
Number of Channels1
Voltage - Isolation5000Vrms
Voltage - Off State600V
Static dV/dt (Min)500V/µs
Current - LED Trigger (Ift) (Max)10mA
Current - On State (It (RMS)) (Max)100mA
Current - Hold (Ih)3.5mA
Turn On Time100µs (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.21V
Current - DC Forward (If) (Max)50mA
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package4-SMD
ApprovalscUR, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT1211A
Related LinksAPT1, APT1211A Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
APT1211A Details Description
Related parts for APT1211A
CONN EDGECARD 130PS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CPTC FUSE RESET .090A HOLD SMD datasheet.pdf
OSC XO 75.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 20 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS SKT datasheet.pdf
CUTTER SIDE OVAL BEVEL 6.3" datasheet.pdf
RES 1.3M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HDM SMPR062F100O G CUT datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.5A SOT23 datasheet.pdf