Panasonic Electric Works APT1211AZ
APT1211AZ picture photo
Mfg. Part Number
APT1211AZ
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Triac, SCR Output
Brief Description
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 4DIP
Datasheet Download
APT1211AZ.pdf
Availability of APT1211AZ
QUANTITY
APT1211AZ Order Process
Ship out your order
Specifications of APT1211AZ
Internal Part NumberEIS-APT1211AZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Triac, SCR Output
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Output TypeTriac
Zero Crossing CircuitYes
Number of Channels1
Voltage - Isolation5000Vrms
Voltage - Off State600V
Static dV/dt (Min)500V/µs
Current - LED Trigger (Ift) (Max)10mA
Current - On State (It (RMS)) (Max)100mA
Current - Hold (Ih)3.5mA
Turn On Time100µs (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.21V
Current - DC Forward (If) (Max)50mA
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case4-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package4-DIP
ApprovalscUR, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT1211AZ
Related LinksAPT1, APT1211AZ Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
APT1211AZ Details Description
Related parts for APT1211AZ
IC PROM PROG C-TEMP 5V 20-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 5PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 576 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RELAY SAFETY 3PST 5A 24V datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V Y5V 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 5W SMBG datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A datasheet.pdf