Microsemi Power Products APT13GP120KG
APT13GP120KG picture photo
Mfg. Part Number
APT13GP120KG
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 1200V 41A 250W TO220
Datasheet Download
APT13GP120KG.pdf
Availability of APT13GP120KG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
APT13GP120KG Order Process
Ship out your order
Specifications of APT13GP120KG
Internal Part NumberEIS-APT13GP120KG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Apr/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesPOWER MOS 7®
PackagingTube
IGBT TypePT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)41A
Current - Collector Pulsed (Icm)50A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.9V @ 15V, 13A
Power - Max250W
Switching Energy114µJ (on), 165µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge55nC
Td (on/off) @ 25°C9ns/28ns
Test Condition600V, 13A, 5 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-220-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-220 [K]
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT13GP120KG
Related LinksAPT13G, APT13GP120KG Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT13GP120KG Details Description
Related parts for APT13GP120KG
RES SMD 130 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
THYRISTOR 12A 650V TO220AB datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN PS3F 100A MODULE SIDE datasheet.pdf