Microsemi Power Products APT14F100B
APT14F100B picture photo
Mfg. Part Number
APT14F100B
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 1000V 14A TO-247
Datasheet Download
APT14F100B.pdf
Availability of APT14F100B
QUANTITY
APT14F100B Order Process
Ship out your order
Specifications of APT14F100B
Internal Part NumberEIS-APT14F100B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesPOWER MOS 8™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C14A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs980 mOhm @ 7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs120nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3965pF @ 25V
Power - Max500W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247 [B]
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT14F100B
Related LinksAPT14, APT14F100B Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT14F100B Details Description
Related parts for APT14F100B
ANTENNA MULTILAYER 2.4-2.5GHZ datasheet.pdf
RES 0.24 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 332 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
MULTI-PAIR 24COND 20AWG 1000' datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
D SUB MA ANG 8W8 40A S4_METAL BR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS INLINE PINS datasheet.pdf
381 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
TV 3C 3#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
M12 8 POS MALE STRT-BLNT 1MTR datasheet.pdf