Microsemi Power Products APT15F60B
APT15F60B picture photo
Mfg. Part Number
APT15F60B
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 15A TO-247
Datasheet Download
APT15F60B.pdf
Availability of APT15F60B
QUANTITY
APT15F60B Order Process
Ship out your order
Specifications of APT15F60B
Internal Part NumberEIS-APT15F60B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesPOWER MOS 8™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C16A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs430 mOhm @ 7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 500µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs72nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2882pF @ 25V
Power - Max290W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247 [B]
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT15F60B
Related LinksAPT1, APT15F60B Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT15F60B Details Description
Related parts for APT15F60B
RES SMD 160K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 125VAC/VDC 2AG datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC MELF datasheet.pdf
MICRO-D RCPT 21POS PIN 72" WIRE datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 7MM datasheet.pdf
MULTI-PAIR 54COND 22AWG GRY 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
SCR INV STUD 70A 1200V TO-94 datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 20POS 30GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf