Microsemi Power Products APT20SCD120B
APT20SCD120B picture photo
Mfg. Part Number
APT20SCD120B
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 1.2KV 68A
Datasheet Download
APT20SCD120B.pdf
Availability of APT20SCD120B
QUANTITY
APT20SCD120B Order Process
Ship out your order
Specifications of APT20SCD120B
Internal Part NumberEIS-APT20SCD120B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
Packaging-
Diode TypeSilicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)68A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.8V @ 20A
SpeedNo Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)0ns
Current - Reverse Leakage @ Vr400µA @ 1200V
Capacitance @ Vr, F1135pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type-
Package / Case-
Supplier Device Package-
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT20SCD120B
Related LinksAPT20S, APT20SCD120B Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT20SCD120B Details Description
Related parts for APT20SCD120B
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 5A DPAK datasheet.pdf