Microsemi Power Products APT25GN120BG
APT25GN120BG picture photo
Mfg. Part Number
APT25GN120BG
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 1200V 67A 272W TO247
Datasheet Download
APT25GN120BG.pdf
Availability of APT25GN120BG
QUANTITY
APT25GN120BG Order Process
Ship out your order
Specifications of APT25GN120BG
Internal Part NumberEIS-APT25GN120BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeTrench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)67A
Current - Collector Pulsed (Icm)75A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.1V @ 15V, 25A
Power - Max272W
Switching Energy2.15µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge155nC
Td (on/off) @ 25°C22ns/280ns
Test Condition800V, 25A, 1 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247 [B]
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT25GN120BG
Related LinksAPT25G, APT25GN120BG Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT25GN120BG Details Description
Related parts for APT25GN120BG
CONN FPC BOTTOM 16POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC DAC 16BIT MULTIPLYING 8SON datasheet.pdf
RES 1.14K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf