Microsemi Power Products APT27GA90BD15
APT27GA90BD15 picture photo
Mfg. Part Number
APT27GA90BD15
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 900V 48A 223W TO247
Datasheet Download
APT27GA90BD15.pdf
Availability of APT27GA90BD15
QUANTITY
APT27GA90BD15 Order Process
Ship out your order
Specifications of APT27GA90BD15
Internal Part NumberEIS-APT27GA90BD15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypePT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)900V
Current - Collector (Ic) (Max)48A
Current - Collector Pulsed (Icm)79A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.1V @ 15V, 14A
Power - Max223W
Switching Energy413µJ (on), 287µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge62nC
Td (on/off) @ 25°C9ns/98ns
Test Condition600V, 14A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247 [B]
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT27GA90BD15
Related LinksAPT27G, APT27GA90BD15 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT27GA90BD15 Details Description
Related parts for APT27GA90BD15
IC Z8 GP MCU 16K OTP 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V Y5V 0603 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SER 24-SSOP datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP ARRAY 18PF 50V NP0 0612 datasheet.pdf
RES 1.93K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf