Microsemi Power Products APT2X100D20J
APT2X100D20J picture photo
Mfg. Part Number
APT2X100D20J
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 200V 100A ISOTOP
Datasheet Download
APT2X100D20J.pdf
Availability of APT2X100D20J
QUANTITY
APT2X100D20J Order Process
Ship out your order
Specifications of APT2X100D20J
Internal Part NumberEIS-APT2X100D20J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration2 Independent
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)60ns
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 200V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageISOTOP®
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT2X100D20J
Related LinksAPT2X1, APT2X100D20J Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT2X100D20J Details Description
Related parts for APT2X100D20J
MOD INVERTER CCFL 2.2W 5V PROG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 2.5A DPAK datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CARRIER OPEN datasheet.pdf
CAP CER 18PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 835 OHM 0.05% 1/5W 1506 datasheet.pdf