Microsemi Power Products APT2X100DQ60J
APT2X100DQ60J picture photo
Mfg. Part Number
APT2X100DQ60J
Brief Description
DIODE MODULE 600V 100A ISOTOP
Datasheet Download
APT2X100DQ60J.pdf
Availability of APT2X100DQ60J
QUANTITY
APT2X100DQ60J Order Process
Ship out your order
Specifications of APT2X100DQ60J
Internal Part NumberEIS-APT2X100DQ60J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Series-
PackagingTube
Diode Configuration2 Independent
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.2V @ 100A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)160ns
Current - Reverse Leakage @ Vr25µA @ 600V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageISOTOP®
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT2X100DQ60J
Related LinksAPT2X1, APT2X100DQ60J Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT2X100DQ60J Details Description
Related parts for APT2X100DQ60J
OSC XO 17.734476MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 92 50/CD datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 120 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.8M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf