Microsemi Power Products APT2X21DC120J
APT2X21DC120J picture photo
Mfg. Part Number
APT2X21DC120J
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 1.2KV 20A SOT227
Datasheet Download
APT2X21DC120J.pdf
Availability of APT2X21DC120J
QUANTITY
APT2X21DC120J Order Process
Ship out your order
Specifications of APT2X21DC120J
Internal Part NumberEIS-APT2X21DC120J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration2 Independent
Diode TypeSilicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.8V @ 20A
SpeedNo Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)0ns
Current - Reverse Leakage @ Vr400µA @ 1200V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseISOTOP
Supplier Device PackageSOT-227
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT2X21DC120J
Related LinksAPT2X2, APT2X21DC120J Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT2X21DC120J Details Description
Related parts for APT2X21DC120J
CONN SOCKET CONTACT SOLDER GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
MAX-LOC 1/2 .25-.312 W/O-RING datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ12 M40 datasheet.pdf
IC ADC DUAL 12BIT 210M 64-QFN datasheet.pdf
PCB TRANSITION CONNECTOR .100" datasheet.pdf
ANT TWO-WAY A 38-48MHZ MX 6" datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
39+39 DIL SMT SHRD PIN HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf