Microsemi Power Products APT30D100BCAG
APT30D100BCAG picture photo
Mfg. Part Number
APT30D100BCAG
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 1000V 18A TO247
Datasheet Download
APT30D100BCAG.pdf
Availability of APT30D100BCAG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
APT30D100BCAG Order Process
Ship out your order
Specifications of APT30D100BCAG
Internal Part NumberEIS-APT30D100BCAG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)18A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.3V @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)290ns
Current - Reverse Leakage @ Vr250µA @ 1000V
Mounting TypeThrough Hole, Radial
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247 [B]
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT30D100BCAG
Related LinksAPT30D, APT30D100BCAG Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT30D100BCAG Details Description
Related parts for APT30D100BCAG
RES SMD 120K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 21 (17 + 4 Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SOFT CASE FOR 190 SERIES datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 422 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4AWG RED 1000' datasheet.pdf