Microsemi Power Products APT30GF60JU3
APT30GF60JU3 picture photo
Mfg. Part Number
APT30GF60JU3
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT 600V 58A 192W SOT227
Datasheet Download
APT30GF60JU3.pdf
Availability of APT30GF60JU3
QUANTITY
APT30GF60JU3 Order Process
Ship out your order
Specifications of APT30GF60JU3
Internal Part NumberEIS-APT30GF60JU3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeNPT
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)58A
Power - Max192W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 30A
Current - Collector Cutoff (Max)40µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce1.85nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageISOTOP®
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT30GF60JU3
Related LinksAPT30G, APT30GF60JU3 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT30GF60JU3 Details Description
Related parts for APT30GF60JU3
RELAY REED 3PST 500MA 5V datasheet.pdf
TRANS NPN 600V 7A TO-220FP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 170MSPS 64-QFN datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
CONN PLUG HSNG 3POS .200 RED datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 18POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
HEADER 0.100 10 POSITIONS SMD datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FILTER/REGULATOR,INTEGRAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf