Microsemi Power Products APT33N90JCCU2
APT33N90JCCU2 picture photo
Mfg. Part Number
APT33N90JCCU2
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 900V 33A SOT227
Datasheet Download
APT33N90JCCU2.pdf
Availability of APT33N90JCCU2
QUANTITY
APT33N90JCCU2 Order Process
Ship out your order
Specifications of APT33N90JCCU2
Internal Part NumberEIS-APT33N90JCCU2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingBulk
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureSuper Junction
Drain to Source Voltage (Vdss)900V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C33A
Rds On (Max) @ Id, Vgs120 mOhm @ 26A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3.5V @ 3mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs270nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds6800pF @ 100V
Power - Max290W
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT33N90JCCU2
Related LinksAPT33N, APT33N90JCCU2 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT33N90JCCU2 Details Description
Related parts for APT33N90JCCU2
IC NVSRAM 1MBIT 100NS 32EDIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 15A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
CONVERTER BUS BCM 12V 300W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 40 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
GK NICU PTAF TPE HB REC datasheet.pdf
RN-XV RELAY BRD REFERENCE DESIGN datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.050 44 POS datasheet.pdf