Microsemi Power Products APT50GP60B2DQ2G
APT50GP60B2DQ2G picture photo
Mfg. Part Number
APT50GP60B2DQ2G
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 150A 625W TMAX
Datasheet Download
APT50GP60B2DQ2G.pdf
Availability of APT50GP60B2DQ2G
QUANTITY
APT50GP60B2DQ2G Order Process
Ship out your order
Specifications of APT50GP60B2DQ2G
Internal Part NumberEIS-APT50GP60B2DQ2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesPOWER MOS 7®
PackagingTube
IGBT TypePT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)150A
Current - Collector Pulsed (Icm)190A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.7V @ 15V, 50A
Power - Max625W
Switching Energy465µJ (on), 635µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge165nC
Td (on/off) @ 25°C19ns/85ns
Test Condition400V, 50A, 4.3 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-247-3 Variant
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT50GP60B2DQ2G
Related LinksAPT50GP, APT50GP60B2DQ2G Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT50GP60B2DQ2G Details Description
Related parts for APT50GP60B2DQ2G
CABLE FLAT FLEX 8POS 0.5MM 5" datasheet.pdf
CAP MICA 220PF 5% 1.5KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.028" NYLON 2.92MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
RES 89.8 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
TFLEX 330 DC1 9" X 9" datasheet.pdf
TOOL DIE SET CHS .415" datasheet.pdf
508 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf