Microsemi Power Products APT50GP60LDLG
APT50GP60LDLG picture photo
Mfg. Part Number
APT50GP60LDLG
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 150A 625W TO264
Datasheet Download
APT50GP60LDLG.pdf
Availability of APT50GP60LDLG
QUANTITY
APT50GP60LDLG Order Process
Ship out your order
Specifications of APT50GP60LDLG
Internal Part NumberEIS-APT50GP60LDLG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypePT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)150A
Current - Collector Pulsed (Icm)190A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.7V @ 15V, 50A
Power - Max625W
Switching Energy456µJ (on), 635µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge165nC
Td (on/off) @ 25°C19ns/85ns
Test Condition400V, 50A, 4.3 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-264
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT50GP60LDLG
Related LinksAPT50G, APT50GP60LDLG Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT50GP60LDLG Details Description
Related parts for APT50GP60LDLG
DIODE ZENER 2.4V 200MW MINI3 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 2W datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 125VAC 80VDC SMD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 8POS W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf