Microsemi Power Products APT6013LLLG
APT6013LLLG picture photo
Mfg. Part Number
APT6013LLLG
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 43A TO-264
Datasheet Download
APT6013LLLG.pdf
Availability of APT6013LLLG
QUANTITY
APT6013LLLG Order Process
Ship out your order
Specifications of APT6013LLLG
Internal Part NumberEIS-APT6013LLLG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesPOWER MOS 7®
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C43A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs130 mOhm @ 21.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs130nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5630pF @ 25V
Power - Max565W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Supplier Device PackageTO-264 [L]
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT6013LLLG
Related LinksAPT60, APT6013LLLG Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT6013LLLG Details Description
Related parts for APT6013LLLG
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER DC-DC 12V 1.6A HRZ SMD datasheet.pdf