Microsemi Power Products APT60DQ120BG
APT60DQ120BG picture photo
Mfg. Part Number
APT60DQ120BG
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 60A TO247
Datasheet Download
APT60DQ120BG.pdf
Availability of APT60DQ120BG
QUANTITY
APT60DQ120BG Order Process
Ship out your order
Specifications of APT60DQ120BG
Internal Part NumberEIS-APT60DQ120BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiode Overview
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If3.3V @ 60A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)320ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-2
Supplier Device PackageTO-247 [B]
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT60DQ120BG
Related LinksAPT60D, APT60DQ120BG Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT60DQ120BG Details Description
Related parts for APT60DQ120BG
IC CTRLR HS 4-BIT ADJ 24-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
SIGNAL LAMP 10MM GREEN datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 15D OLIVE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.511 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 430 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 20 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf