Microsemi Power Products APT60DQ120LCTG
APT60DQ120LCTG picture photo
Mfg. Part Number
APT60DQ120LCTG
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 1200V 60A TO264
Datasheet Download
APT60DQ120LCTG.pdf
Availability of APT60DQ120LCTG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
APT60DQ120LCTG Order Process
Ship out your order
Specifications of APT60DQ120LCTG
Internal Part NumberEIS-APT60DQ120LCTG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If3.3V @ 60A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)320ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1200V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Supplier Device PackageTO-264 [L]
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT60DQ120LCTG
Related LinksAPT60DQ, APT60DQ120LCTG Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT60DQ120LCTG Details Description
Related parts for APT60DQ120LCTG
CAP PUSHBUTTON ROUND BLACK datasheet.pdf
FUSE HOLDER BLADE 125V 15A PCB datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.6A 74 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN COPALUM TERM 2AL AWG M5 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 20AWG GRY 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 0.1A datasheet.pdf
LGH 3 POS PLUG KIT datasheet.pdf