Microsemi Power Products APT60DS04HJ
APT60DS04HJ picture photo
Mfg. Part Number
APT60DS04HJ
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
MOD DIODE 400V SOT-227
Datasheet Download
APT60DS04HJ.pdf
Availability of APT60DS04HJ
QUANTITY
APT60DS04HJ Order Process
Ship out your order
Specifications of APT60DS04HJ
Internal Part NumberEIS-APT60DS04HJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSingle Phase, Schottky
Voltage - Peak Reverse (Max)45V
Current - DC Forward (If) (Max)60A
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT60DS04HJ
Related LinksAPT60, APT60DS04HJ Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT60DS04HJ Details Description
Related parts for APT60DS04HJ
VARISTOR 73V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A TO263-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 3.81MM datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 5K OHM 1/2W 1% RADIAL datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
12MHz 20V/us G=1,2,4,8 Programmable Gain iCMOS Instrumentation Amplifier IC datasheet.pdf