Microsemi Power Products APT68GA60B2D40
APT68GA60B2D40 picture photo
Mfg. Part Number
APT68GA60B2D40
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 121A 520W TO-247
Datasheet Download
APT68GA60B2D40.pdf
Availability of APT68GA60B2D40
QUANTITY
APT68GA60B2D40 Order Process
Ship out your order
Specifications of APT68GA60B2D40
Internal Part NumberEIS-APT68GA60B2D40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesPOWER MOS 8™
PackagingTube
IGBT TypePT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)121A
Current - Collector Pulsed (Icm)202A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 40A
Power - Max520W
Switching Energy715µJ (on), 607µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge198nC
Td (on/off) @ 25°C21ns/133ns
Test Condition400V, 40A, 4.7 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-247-3 Variant
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT68GA60B2D40
Related LinksAPT68GA, APT68GA60B2D40 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT68GA60B2D40 Details Description
Related parts for APT68GA60B2D40
RELAY TELECOM DPDT 1A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TXRX OPT SFP 155 MB/S 1550NM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 NYLON 5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 7A TO252 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf