Microsemi Power Products APT6M100K
APT6M100K picture photo
Mfg. Part Number
APT6M100K
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 1000V 6A TO-220
Datasheet Download
APT6M100K.pdf
Availability of APT6M100K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
APT6M100K Order Process
Ship out your order
Specifications of APT6M100K
Internal Part NumberEIS-APT6M100K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Apr/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C6A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.5 Ohm @ 3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs43nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1410pF @ 25V
Power - Max225W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220 [K]
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT6M100K
Related LinksAPT6, APT6M100K Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT6M100K Details Description
Related parts for APT6M100K
IC MULTIPLEXER 8CHANNEL 16-DIP datasheet.pdf
IC RESET CMOS 4.7V 5SSOP datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 86POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 3/8 UNF 5V 12" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 21A 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT PIN datasheet.pdf