Microsemi Power Products APT75GP120J
APT75GP120J picture photo
Mfg. Part Number
APT75GP120J
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT 1200V 128A 543W SOT227
Datasheet Download
APT75GP120J.pdf
Availability of APT75GP120J
QUANTITY
APT75GP120J Order Process
Ship out your order
Specifications of APT75GP120J
Internal Part NumberEIS-APT75GP120J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
SeriesPOWER MOS 7®
IGBT TypePT
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)128A
Power - Max543W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.9V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce7.04nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseISOTOP
Supplier Device PackageISOTOP®
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT75GP120J
Related LinksAPT75, APT75GP120J Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT75GP120J Details Description
Related parts for APT75GP120J
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RELAY SSR SIP 125VAC ZERO 5VDC datasheet.pdf
RES SMD 4.7KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DAUGHTER CARD TMS320F2808 datasheet.pdf
IC SUPP-VOLTAGE SUPERVISOR 8SOIC datasheet.pdf
RES 271 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 1A datasheet.pdf