Microsemi Power Products APT84M50B2
APT84M50B2 picture photo
Mfg. Part Number
APT84M50B2
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 84A T-MAX
Datasheet Download
APT84M50B2.pdf
Availability of APT84M50B2
QUANTITY
APT84M50B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of APT84M50B2
Internal Part NumberEIS-APT84M50B2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C84A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs65 mOhm @ 42A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 2.5mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs340nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds13500pF @ 25V
Power - Max1135W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3 Variant
Supplier Device PackageT-MAX™ [B2]
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT84M50B2
Related LinksAPT84, APT84M50B2 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT84M50B2 Details Description
Related parts for APT84M50B2
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
GDT 150V 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FAN EXHAUST 230V 48W BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SCZ 3.81/06/180F SN BK BX datasheet.pdf
FIXED IND 12MH 41MA 100 OHM TH datasheet.pdf