Microsemi Power Products APT95GR65B2
APT95GR65B2 picture photo
Mfg. Part Number
APT95GR65B2
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 650V 208A 892W T-MAX
Datasheet Download
APT95GR65B2.pdf
Availability of APT95GR65B2
QUANTITY
APT95GR65B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of APT95GR65B2
Internal Part NumberEIS-APT95GR65B2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeNPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)650V
Current - Collector (Ic) (Max)208A
Current - Collector Pulsed (Icm)400A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.4V @ 15V, 95A
Power - Max892W
Switching Energy3.12mJ (on), 2.55mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge420nC
Td (on/off) @ 25°C29ns/226ns
Test Condition433V, 95A, 4.3 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageT-MAX™ [B2]
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APT95GR65B2
Related LinksAPT95, APT95GR65B2 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APT95GR65B2 Details Description
Related parts for APT95GR65B2
IC CPLD 1700MC 7NS 256FBGA datasheet.pdf
EYE LOUPE 4X W/CUSHION datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN SMART CARD PUSH-PULL datasheet.pdf
28P MTA100 CONN ASSY GRN datasheet.pdf
O RING BODY datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 7.5VOUT 100W datasheet.pdf
CABLE 27POS .100 JUMPER 6 INCH datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf