Microsemi Power Products APTC90DAM60CT1G
APTC90DAM60CT1G picture photo
Mfg. Part Number
APTC90DAM60CT1G
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 900V 59A SP1
Datasheet Download
APTC90DAM60CT1G.pdf
Availability of APTC90DAM60CT1G
QUANTITY
APTC90DAM60CT1G Order Process
Ship out your order
Specifications of APTC90DAM60CT1G
Internal Part NumberEIS-APTC90DAM60CT1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesCoolMOS™
PackagingBulk
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureSuper Junction
Drain to Source Voltage (Vdss)900V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C59A
Rds On (Max) @ Id, Vgs60 mOhm @ 52A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3.5V @ 6mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs540nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds13600pF @ 100V
Power - Max462W
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSP1
Supplier Device PackageSP1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTC90DAM60CT1G
Related LinksAPTC90D, APTC90DAM60CT1G Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTC90DAM60CT1G Details Description
Related parts for APTC90DAM60CT1G
CABLE N/N 12" RG-213 datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 125V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 16A TO263AB datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 30A 0.235 MOHM datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
3MM SEALED LITEPIPE LENS ASSY datasheet.pdf