| Internal Part Number | EIS-APTC90DAM60CT1G | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | CoolMOS™ | |
| Packaging | Bulk | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Super Junction | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 900V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 59A | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 60 mOhm @ 52A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 6mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 540nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 13600pF @ 100V | |
| Power - Max | 462W | |