Microsemi Power Products APTDC20H601G
APTDC20H601G picture photo
Mfg. Part Number
APTDC20H601G
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
RECT BRIDGE 20A 600V SP1
Datasheet Download
APTDC20H601G.pdf
Availability of APTDC20H601G
QUANTITY
APTDC20H601G Order Process
Ship out your order
Specifications of APTDC20H601G
Internal Part NumberEIS-APTDC20H601G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSingle Phase, Silicon Carbide Schottky
Voltage - Peak Reverse (Max)600V
Current - DC Forward (If) (Max)20A
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSP1
Supplier Device PackageSP1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTDC20H601G
Related LinksAPTDC2, APTDC20H601G Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTDC20H601G Details Description
Related parts for APTDC20H601G
SWITCH SLIDE 4PDT 300MA 115V datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM SOT23-6 datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100 STR 15AU datasheet.pdf
CBL ASSY 2 MOD PLUG 8POS GRY 7' datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 74.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG HER LC CA 13MM datasheet.pdf
SWITCH SNAP 16A SPST-NO .250 QC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 180PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.36UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf