Microsemi Power Products APTGF150A120TG
APTGF150A120TG picture photo
Mfg. Part Number
APTGF150A120TG
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
POWER MOD IGBT 1200V 150A SP4
Datasheet Download
APTGF150A120TG.pdf
Availability of APTGF150A120TG
QUANTITY
APTGF150A120TG Order Process
Ship out your order
Specifications of APTGF150A120TG
Internal Part NumberEIS-APTGF150A120TG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeNPT
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)200A
Power - Max961W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.7V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max)350µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce10.2nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSP4
Supplier Device PackageSP4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTGF150A120TG
Related LinksAPTGF15, APTGF150A120TG Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTGF150A120TG Details Description
Related parts for APTGF150A120TG
CONN HEADER 17POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50K OHM 5% 100W datasheet.pdf
Crystal 6.0000MHz 30ppm 32pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9VC 10DFN datasheet.pdf
ARC DETECTING RELAY 48-220VDC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf