Microsemi Power Products APTGF150A60T3AG
APTGF150A60T3AG picture photo
Mfg. Part Number
APTGF150A60T3AG
Brief Description
MOD IGBT NPT 600V 230A SP3
Datasheet Download
APTGF150A60T3AG.pdf
Availability of APTGF150A60T3AG
QUANTITY
APTGF150A60T3AG Order Process
Ship out your order
Specifications of APTGF150A60T3AG
Internal Part NumberEIS-APTGF150A60T3AG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSP3F Plastic Frame Update 16/Jul/2015
IGBT TypeNPT
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)230A
Power - Max833W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 200A
Current - Collector Cutoff (Max)350µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce9nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSP3
Supplier Device PackageSP3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTGF150A60T3AG
Related LinksAPTGF15, APTGF150A60T3AG Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTGF150A60T3AG Details Description
Related parts for APTGF150A60T3AG
JUMPER FOR FOR WFF 70 2POS datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 300MA 650 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 23POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CBL 24POS 0.5MM JMPR TYPE A 2" datasheet.pdf
CONN HEADER R/A GOLD 24POS datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf