Microsemi Power Products APTGF250SK60D3G
APTGF250SK60D3G picture photo
Mfg. Part Number
APTGF250SK60D3G
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT 600V 400A 1250W D3
Datasheet Download
APTGF250SK60D3G.pdf
Availability of APTGF250SK60D3G
QUANTITY
APTGF250SK60D3G Order Process
Ship out your order
Specifications of APTGF250SK60D3G
Internal Part NumberEIS-APTGF250SK60D3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeNPT
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)400A
Power - Max1250W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.45V @ 15V, 300A
Current - Collector Cutoff (Max)500µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce13nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD-3 Module
Supplier Device PackageD3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTGF250SK60D3G
Related LinksAPTGF25, APTGF250SK60D3G Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTGF250SK60D3G Details Description
Related parts for APTGF250SK60D3G
IC HEX INVERTER 14-DIP datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 7.62MM datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
MA-12AP11C3 3M CABLE 1 N/C + 1 N datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 10V 10W datasheet.pdf