Microsemi Power Products APTGF300DU120G
APTGF300DU120G picture photo
Mfg. Part Number
APTGF300DU120G
Brief Description
IGBT MODULE NPT DUAL SP6
Datasheet Download
APTGF300DU120G.pdf
Availability of APTGF300DU120G
QUANTITY
APTGF300DU120G Order Process
Ship out your order
Specifications of APTGF300DU120G
Internal Part NumberEIS-APTGF300DU120G
IGBT TypeNPT
ConfigurationDual, Common Source
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)400A
Power - Max1780W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.9V @ 15V, 300A
Current - Collector Cutoff (Max)500µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce21nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSP6
Supplier Device PackageSP6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTGF300DU120G
Related LinksAPTGF30, APTGF300DU120G Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTGF300DU120G Details Description
Related parts for APTGF300DU120G
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SSMT R/A JACK TO SMA STR PLUG datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 8 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 412 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf