Microsemi Power Products APTGF30TL601G
APTGF30TL601G picture photo
Mfg. Part Number
APTGF30TL601G
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
POWER MODULE IGBT 600V 30A SP1
Datasheet Download
APTGF30TL601G.pdf
Availability of APTGF30TL601G
QUANTITY
APTGF30TL601G Order Process
Ship out your order
Specifications of APTGF30TL601G
Internal Part NumberEIS-APTGF30TL601G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeNPT
ConfigurationThree Level Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)42A
Power - Max140W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.45V @ 15V, 30A
Current - Collector Cutoff (Max)250µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce1.35nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSP1
Supplier Device PackageSP1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTGF30TL601G
Related LinksAPTGF3, APTGF30TL601G Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTGF30TL601G Details Description
Related parts for APTGF30TL601G
CONN RCPT 60POS EUROCARD VERT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 15A 125V datasheet.pdf
IC MPU I.MX1 200MHZ 256MAPBGA datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 1.75A STRAP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT EE W/I2C SOT23-6 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 100MA MINI6 datasheet.pdf
CONN RING NYLON INSUL #1/4 10PC datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf