Microsemi Power Products APTGF530U120D4G
APTGF530U120D4G picture photo
Mfg. Part Number
APTGF530U120D4G
Brief Description
IGBT 1200V 700A 3900W D4
Datasheet Download
APTGF530U120D4G.pdf
Availability of APTGF530U120D4G
QUANTITY
APTGF530U120D4G Order Process
Ship out your order
Specifications of APTGF530U120D4G
Internal Part NumberEIS-APTGF530U120D4G
IGBT TypeNPT
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)700A
Power - Max3900W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.7V @ 15V, 600A
Current - Collector Cutoff (Max)5mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce37nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD4
Supplier Device PackageD4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTGF530U120D4G
Related LinksAPTGF53, APTGF530U120D4G Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTGF530U120D4G Details Description
Related parts for APTGF530U120D4G
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 3W datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CROSS BUFF HIGH STRENGTH A VFN datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 219MA 4.1 OHM TH datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 0.043UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf