Microsemi Power Products APTGT150SK170G
APTGT150SK170G picture photo
Mfg. Part Number
APTGT150SK170G
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT 1700V 250A 890W SP6
Datasheet Download
APTGT150SK170G.pdf
Availability of APTGT150SK170G
QUANTITY
APTGT150SK170G Order Process
Ship out your order
Specifications of APTGT150SK170G
Internal Part NumberEIS-APTGT150SK170G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1700V
Current - Collector (Ic) (Max)250A
Power - Max890W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.4V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max)350µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce13.5nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSP6
Supplier Device PackageSP6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTGT150SK170G
Related LinksAPTGT15, APTGT150SK170G Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTGT150SK170G Details Description
Related parts for APTGT150SK170G
BRD SPT EDGE HOLD SNAP LOCK 5/8" datasheet.pdf
CONN HEADER B/A 5POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 28V ESD NI880S datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
LEAD PLUG STK BAN 2MM WHITE 12" datasheet.pdf
CABLE GLAND POZB 11 8-10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A TO3 datasheet.pdf