Microsemi Power Products APTGT150SK170G
APTGT150SK170G picture photo
Mfg. Part Number
APTGT150SK170G
Brief Description
IGBT 1700V 250A 890W SP6
Datasheet Download
APTGT150SK170G.pdf
Availability of APTGT150SK170G
QUANTITY
APTGT150SK170G Order Process
Ship out your order
Specifications of APTGT150SK170G
Internal Part NumberEIS-APTGT150SK170G
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1700V
Current - Collector (Ic) (Max)250A
Power - Max890W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.4V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max)350µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce13.5nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSP6
Supplier Device PackageSP6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTGT150SK170G
Related LinksAPTGT15, APTGT150SK170G Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTGT150SK170G Details Description
Related parts for APTGT150SK170G
JUMPER-H9991TR/A3047G/X 12" datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SC75 datasheet.pdf
RCPT 8ROW 240POS VERT SMD GOLD datasheet.pdf
LED WEDGE BASED T10 28V RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS PIN datasheet.pdf
PVC INSULATION BOOT datasheet.pdf
Connector Socket 41 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 300MW SOT23 datasheet.pdf