Microsemi Power Products APTGT200H60G
APTGT200H60G picture photo
Mfg. Part Number
APTGT200H60G
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT MOD TRENCH FULL BRIDGE SP6
Datasheet Download
APTGT200H60G.pdf
Availability of APTGT200H60G
QUANTITY
APTGT200H60G Order Process
Ship out your order
Specifications of APTGT200H60G
Internal Part NumberEIS-APTGT200H60G
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationFull Bridge Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)290A
Power - Max625W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.9V @ 15V, 200A
Current - Collector Cutoff (Max)250µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce12.3nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSP6
Supplier Device PackageSP6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTGT200H60G
Related LinksAPTGT2, APTGT200H60G Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTGT200H60G Details Description
Related parts for APTGT200H60G
CONN HEADER 2POS R/A TIN SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 0.5% 1W 4324 datasheet.pdf
CONN HEADER 49POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
CAP POLYMER 180UF 20% 16V T/H datasheet.pdf