Microsemi Power Products APTGT200SK60TG
APTGT200SK60TG picture photo
Mfg. Part Number
APTGT200SK60TG
Brief Description
IGBT 600V 290A 625W SP4
Datasheet Download
APTGT200SK60TG.pdf
Availability of APTGT200SK60TG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
APTGT200SK60TG Order Process
Ship out your order
Specifications of APTGT200SK60TG
Internal Part NumberEIS-APTGT200SK60TG
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)290A
Power - Max625W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.9V @ 15V, 200A
Current - Collector Cutoff (Max)250µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce12.3nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSP4
Supplier Device PackageSP4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTGT200SK60TG
Related LinksAPTGT20, APTGT200SK60TG Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTGT200SK60TG Details Description
Related parts for APTGT200SK60TG
RES 25 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH DISCONNECT 150-250A 80VDC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.6 OHM 5% 150W datasheet.pdf
RES 680 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
14 CKT VRT HDR W/GRND PIN datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUS SYSTEM CABLE DEVICENET 5POS datasheet.pdf
CAP CER 680PF 300VAC RADIAL datasheet.pdf