Microsemi Power Products APTGT225SK170G
APTGT225SK170G picture photo
Mfg. Part Number
APTGT225SK170G
Brief Description
IGBT 1700V 340A 1250W SP6
Datasheet Download
APTGT225SK170G.pdf
Availability of APTGT225SK170G
QUANTITY
APTGT225SK170G Order Process
Ship out your order
Specifications of APTGT225SK170G
Internal Part NumberEIS-APTGT225SK170G
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1700V
Current - Collector (Ic) (Max)340A
Power - Max1250W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.4V @ 15V, 225A
Current - Collector Cutoff (Max)500µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce20nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSP6
Supplier Device PackageSP6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTGT225SK170G
Related LinksAPTGT22, APTGT225SK170G Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTGT225SK170G Details Description
Related parts for APTGT225SK170G
SIDACTOR 2CHP 550V 250A TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 500M-2.5GHZ 6QFN datasheet.pdf
CONN HEADER HI-SPEED DUAL 80POS datasheet.pdf
RES 156K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 9MM 5.55" datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A SYNC 8HTSOP datasheet.pdf
WOUND BEAD UH datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf
CAP 220 UF 20% 35 V datasheet.pdf