Microsemi Power Products APTGT30H60T1G
APTGT30H60T1G picture photo
Mfg. Part Number
APTGT30H60T1G
Brief Description
IGBT MOD TRENCH FULL BRIDGE SP1
Datasheet Download
APTGT30H60T1G.pdf
Availability of APTGT30H60T1G
QUANTITY
APTGT30H60T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of APTGT30H60T1G
Internal Part NumberEIS-APTGT30H60T1G
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationFull Bridge Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)50A
Power - Max90W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.9V @ 15V, 30A
Current - Collector Cutoff (Max)250µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce1.6nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSP1
Supplier Device PackageSP1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTGT30H60T1G
Related LinksAPTGT3, APTGT30H60T1G Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTGT30H60T1G Details Description
Related parts for APTGT30H60T1G
IC QUADRATURE DEMOD 28-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIP CABLE 4POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DSub Connector 9 Position Free Hanging (In-Line) Terminal Block datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 14POS datasheet.pdf
IC DRAM 576MBIT 300MHZ 144BGA datasheet.pdf
CONN FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf