Microsemi Power Products APTGT50DA120TG
APTGT50DA120TG picture photo
Mfg. Part Number
APTGT50DA120TG
Brief Description
IGBT 1200V 75A 277W SP4
Datasheet Download
APTGT50DA120TG.pdf
Availability of APTGT50DA120TG
QUANTITY
APTGT50DA120TG Order Process
Ship out your order
Specifications of APTGT50DA120TG
Internal Part NumberEIS-APTGT50DA120TG
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)75A
Power - Max277W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.1V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max)250µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce3.6nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSP4
Supplier Device PackageSP4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTGT50DA120TG
Related LinksAPTGT50, APTGT50DA120TG Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTGT50DA120TG Details Description
Related parts for APTGT50DA120TG
MOSFET N-CH 650V 20A TO-220AB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 50POS STR GOLD datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 500V X7R 2225 datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW DO35 datasheet.pdf