Microsemi Power Products APTGT50DA170D1G
APTGT50DA170D1G picture photo
Mfg. Part Number
APTGT50DA170D1G
Brief Description
IGBT 1700V 70A 310W D1
Datasheet Download
APTGT50DA170D1G.pdf
Availability of APTGT50DA170D1G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
APTGT50DA170D1G Order Process
Ship out your order
Specifications of APTGT50DA170D1G
Internal Part NumberEIS-APTGT50DA170D1G
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1700V
Current - Collector (Ic) (Max)70A
Power - Max310W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.4V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max)6mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce4.4nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD1
Supplier Device PackageD1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTGT50DA170D1G
Related LinksAPTGT50, APTGT50DA170D1G Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTGT50DA170D1G Details Description
Related parts for APTGT50DA170D1G
CONN RECEPT 10POS VERT .050 SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 400MW SOD323 datasheet.pdf