Microsemi Power Products APTGT600A60G
APTGT600A60G picture photo
Mfg. Part Number
APTGT600A60G
Brief Description
POWER MODULE IGBT 600V 600A SP6
Datasheet Download
APTGT600A60G.pdf
Availability of APTGT600A60G
QUANTITY
APTGT600A60G Order Process
Ship out your order
Specifications of APTGT600A60G
Internal Part NumberEIS-APTGT600A60G
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)700A
Power - Max2300W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.8V @ 15V, 600A
Current - Collector Cutoff (Max)750µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce49nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSP6
Supplier Device PackageSP6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTGT600A60G
Related LinksAPTGT6, APTGT600A60G Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTGT600A60G Details Description
Related parts for APTGT600A60G
CONN HEADER 2POS DL VERT 15GOLD datasheet.pdf
RES SMD 13.3 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TAPE ADHESIVE TRANSFER 24"X 60YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
IC FREQUENCY GENERATOR 24HVQFN datasheet.pdf
RES SMD 16.9KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 1.3W DO41 datasheet.pdf