Microsemi Power Products APTGT600DU60G
APTGT600DU60G picture photo
Mfg. Part Number
APTGT600DU60G
Brief Description
IGBT MOD TRENCH DUAL SOURCE SP6
Datasheet Download
APTGT600DU60G.pdf
Availability of APTGT600DU60G
QUANTITY
APTGT600DU60G Order Process
Ship out your order
Specifications of APTGT600DU60G
Internal Part NumberEIS-APTGT600DU60G
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationDual, Common Source
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)700A
Power - Max2300W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.8V @ 15V, 600A
Current - Collector Cutoff (Max)750µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce49nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSP6
Supplier Device PackageSP6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTGT600DU60G
Related LinksAPTGT6, APTGT600DU60G Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTGT600DU60G Details Description
Related parts for APTGT600DU60G
IC DRIVER QUAD LOW SIDE 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
2.0 I/O HOLD FAST TERM datasheet.pdf
SENSE TRANSFORMER PRIMARY 30A datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 310MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 223MA 4.35 OHM TH datasheet.pdf
CONN SC PLUG HOUSING LIGHT WEIGH datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE PIN datasheet.pdf