Microsemi Power Products APTGT600SK60G
APTGT600SK60G picture photo
Mfg. Part Number
APTGT600SK60G
Brief Description
IGBT TRENCH BUCK CHOP 600V SP6
Datasheet Download
APTGT600SK60G.pdf
Availability of APTGT600SK60G
QUANTITY
APTGT600SK60G Order Process
Ship out your order
Specifications of APTGT600SK60G
Internal Part NumberEIS-APTGT600SK60G
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)700A
Power - Max2300W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.8V @ 15V, 600A
Current - Collector Cutoff (Max)750µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce49nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSP6
Supplier Device PackageSP6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTGT600SK60G
Related LinksAPTGT6, APTGT600SK60G Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTGT600SK60G Details Description
Related parts for APTGT600SK60G
BATTERY PACK 4.8V 180MAH NICAD datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF 6-32 NYLON 3/4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.5V SOT23-3 datasheet.pdf
RES FLAMEPROOF 1W 750K OHM 5% datasheet.pdf
IC SWITCH 6UDFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 49VFBGA datasheet.pdf
TAPE POLYIMIDE FILM 3/4" X 5YD datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf