Microsemi Power Products APTGT75SK120D1G
APTGT75SK120D1G picture photo
Mfg. Part Number
APTGT75SK120D1G
Brief Description
IGBT 1200V 110A 357W D1
Datasheet Download
APTGT75SK120D1G.pdf
Availability of APTGT75SK120D1G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
APTGT75SK120D1G Order Process
Ship out your order
Specifications of APTGT75SK120D1G
Internal Part NumberEIS-APTGT75SK120D1G
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)110A
Power - Max357W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.1V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max)4mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce5345nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD1
Supplier Device PackageD1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTGT75SK120D1G
Related LinksAPTGT75, APTGT75SK120D1G Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTGT75SK120D1G Details Description
Related parts for APTGT75SK120D1G
BASED LED T1 3/4 MIDG GRN 28V P datasheet.pdf
IC FLOW CTRL MULTI QUEUE 256-BGA datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG ORANGE datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 26.4 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU SENSOR 16KB FLASH 28UFQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf