Microsemi Power Products APTGT75SK60T1G
APTGT75SK60T1G picture photo
Mfg. Part Number
APTGT75SK60T1G
Brief Description
IGBT 600V 100A 250W SP1
Datasheet Download
APTGT75SK60T1G.pdf
Availability of APTGT75SK60T1G
QUANTITY
APTGT75SK60T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of APTGT75SK60T1G
Internal Part NumberEIS-APTGT75SK60T1G
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)100A
Power - Max250W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.9V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max)250µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce4.62nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSP1
Supplier Device PackageSP1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTGT75SK60T1G
Related LinksAPTGT75, APTGT75SK60T1G Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTGT75SK60T1G Details Description
Related parts for APTGT75SK60T1G
CAP FILM 0.082UF 3% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP VID SGL SUPP LP 14SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 2GHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 229 TYPED 29POS datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
VHDM H-SERIES 6R 25C SHIELD END datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 17MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf