Microsemi Power Products APTMC120AM20CT1AG
APTMC120AM20CT1AG picture photo
Mfg. Part Number
APTMC120AM20CT1AG
Manufacturer
Product Category
FETs - Arrays
Brief Description
MOSFET 2N-CH 1200V 143A SP1
Datasheet Download
APTMC120AM20CT1AG.pdf
Availability of APTMC120AM20CT1AG
QUANTITY
APTMC120AM20CT1AG Order Process
Ship out your order
Specifications of APTMC120AM20CT1AG
Internal Part NumberEIS-APTMC120AM20CT1AG
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Arrays
Series-
Packaging*
FET Type2 N Channel (Phase Leg)
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C143A
Rds On (Max) @ Id, Vgs17 mOhm @ 100A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id2.3V @ 2mA (Typ)
Gate Charge (Qg) @ Vgs360nC @ 20V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5960pF @ 1000V
Power - Max600W
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTMC120AM20CT1AG
Related LinksAPTMC120, APTMC120AM20CT1AG Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTMC120AM20CT1AG Details Description
Related parts for APTMC120AM20CT1AG
CONN HEADER 3MM 12POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 1ROW R/A 36POS datasheet.pdf
CONN HEADER 44PS DL STR 2MM GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROLLER DPST 15A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
Crystal 64.0000MHz 50ppm 20pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG WHITE 5000' datasheet.pdf
50M CABLE SD3 W/CONFIG PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 91NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf