Microsemi Power Products APTMC60TLM55CT3AG
APTMC60TLM55CT3AG picture photo
Mfg. Part Number
APTMC60TLM55CT3AG
Manufacturer
Product Category
FETs - Arrays
Brief Description
MOSFET 4N-CH 1200V 55A SP3F
Datasheet Download
APTMC60TLM55CT3AG.pdf
Availability of APTMC60TLM55CT3AG
QUANTITY
APTMC60TLM55CT3AG Order Process
Ship out your order
Specifications of APTMC60TLM55CT3AG
Internal Part NumberEIS-APTMC60TLM55CT3AG
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Arrays
Series-
Packaging*
FET Type4 N-Channel (Three Level Inverter)
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C55A
Rds On (Max) @ Id, Vgs49 mOhm @ 40A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id2.2V @ 2mA (Typ)
Gate Charge (Qg) @ Vgs98nC @ 20V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1900pF @ 1000V
Power - Max250W
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APTMC60TLM55CT3AG
Related LinksAPTMC60T, APTMC60TLM55CT3AG Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
APTMC60TLM55CT3AG Details Description
Related parts for APTMC60TLM55CT3AG
CONN RETAINER CLIP 20POS SHORT datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION L5988D datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 0.14 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SL-MSR21MN (METAL) 3N/C+1N/O NPT datasheet.pdf
CONN HDR 0.8MM 280POS SMD R/A datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 14DHVQFN datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 250V RADIAL datasheet.pdf
RES 24.2K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf