United Chemi-Con APXA4R0ARA101MF55G
APXA4R0ARA101MF55G picture photo
Mfg. Part Number
APXA4R0ARA101MF55G
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 100UF 20% 4V SMD
Datasheet Download
APXA4R0ARA101MF55G.pdf
Availability of APXA4R0ARA101MF55G
QUANTITY
APXA4R0ARA101MF55G Order Process
Ship out your order
Specifications of APXA4R0ARA101MF55G
Internal Part NumberEIS-APXA4R0ARA101MF55G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPX/PS Conductive Polymer Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesNPCAP™-PXA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)26 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.45A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.20mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APXA4R0ARA101MF55G
Related LinksAPXA4R0AR, APXA4R0ARA101MF55G Datasheet, United Chemi-Con Distributor
APXA4R0ARA101MF55G Details Description
Related parts for APXA4R0ARA101MF55G
IC UNIV ACTIVE FILTER 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY MIL DP 6POS W/MNT datasheet.pdf
POWER SUPPLY 12VDC 1A UNIV datasheet.pdf
NON PLUG-INTOP PLUNGER STANDARD datasheet.pdf
IC COMP DUAL MICRPWR CMOS 8-SOIC datasheet.pdf
TERMINAL END PLATE 2.5MM DRK BGE datasheet.pdf
MPAC 8R ST PF HDR datasheet.pdf
MOUNTING BRACKETS PACK OF 10 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN SOCKET FPC .4MM 80POS SMD datasheet.pdf
CAP CER 5.5PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf